tudósok
A Hírek kategória cikkei

Magyar kutatók hatalmas felfedezése

A HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet (HUN-REN KOKI) tudósai ismét fontos tudományos eredményt értek el. Kiderítették, miként képesek az idegsejtek egységes jelek továbbítására, ami alapvető jelentőségű az idegrendszer működésében – áll a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat által kiadott közleményben.

Egyedi kutatási módszerek

A tudósok az axon nevű idegsejt-nyúlvány különböző átmérőjű szakaszait vizsgálták. Az akciós potenciálok elemzésével rájöttek, hogy ezek a jelek digitális jelként működnek, biztosítva a kommunikáció folyamatosságát az idegsejtek között. Ez a felfedezés mélyebb megértést nyújthat az idegrendszeri zavarok, mint az epilepszia vagy az izomgyengeség okainak feltárásában.

Az axonok méretének apró különbségei kulcsszerepet játszanak az elektromos jelek terjedésében. Az eddigi technológiák nem tették lehetővé ilyen részletes mérések elvégzését, ám a HUN-REN KOKI kutatói Szabadics János vezetésével modern elektrofiziológiai és optikai módszereket alkalmaztak. Elsősorban a hippokampusz moharost axonjait vizsgálták, amelyek egyedülálló struktúrával tűnnek ki.

Az akciós potenciál alakjának állandóságát a kutatók az ioncsatornák egyenlőtlen eloszlásával magyarázták. A Kv1 nevű káliumcsatorna-család jelentős szerepet játszik az elektromos jelek felgyorsításában a keskenyebb axonszakaszokon, biztosítva, hogy az akciós potenciál minden szakaszon egységes maradjon. Ez az egységesített jel digitális információként terjed, amely lehetővé teszi az idegrendszer precíz működését.

További megfigyelések

A kutatók más axontípusokat is vizsgáltak, amelyek nem rendelkeznek nagy terminális struktúrákkal, de átmérőjük változatos. Megállapították, hogy egy adott axontípuson belül az átmérő nem befolyásolja a jel alakját, amely alapvető új felismerés az idegtudomány területén.

A HUN-REN KOKI felfedezése világossá teszi, hogy az ioncsatornák működésének finomhangolása miként teszi lehetővé az idegsejtek optimális működését. Az eredmények rávilágítanak arra, hogy az axon szerkezeti sajátosságai és az ioncsatornák eloszlása hogyan együttműködnek az egységes kommunikáció biztosítása érdekében.

Forrás: MTI, kiemelt kép: illusztráció

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük