Gazdaság,  Hírek

Bill Gates 2045-re a vagyonának nagy részét jótékony célra ajánlja fel

Bill Gates, a Microsoft alapítója, bejelentette, hogy a következő húsz évben szeretné vagyonának 99%-át jótékony célokra adományozni. A Gates Alapítvány élén álló Gates, aki most 69 éves, blogbejegyzésében kifejtette, hogy célja, hogy tevékenységeit felgyorsítsa, és 2045-re véget vet a alapítvány működésének. „Az emberek sok mindent fognak mondani rólam, amikor meghalok, de eltökélt szándékom, hogy a ‘gazdagul meghalt’ ne legyen az egyik közülük” – fogalmazott. Gates eddig már 100 milliárd dollárt adományozott egészségügyi és fejlesztési projektekre, és várakozásai szerint a következő két évtizedben további 200 milliárdot fog költeni, a piacok és az infláció függvényében.

Gates blogbejegyzésében hivatkozott Andrew Carnegie 1889-es esszéjére, amely a „Gazdagság evangéliuma” címet viseli, és amelyben arra érvel, hogy a gazdag embereknek kötelességük visszaadni vagyonuk egy részét a társadalomnak. Gates idézte Carnegie szavait: „Aki így gazdagon hal meg, az megszégyenült.” A legújabb ígéretével Gates felgyorsítja jótékonykodási tevékenységét, mivel kezdetben ő és volt felesége, Melinda úgy tervezték, hogy a Gates Alapítvány még évtizedekig működjön haláluk után.

Amikor a BBC Newshour műsorában a változásról kérdezték, Gates elmondta, hogy 20 év múlva más gazdag emberek is megjelennek, akik jobban képesek kezelni a jövő kihívásait. „Ez igazán a sürgősségről szól – mondta. – Sokkal többet tudunk költeni, ha nem próbálunk örökkévalóak lenni, és tudom, hogy a költés összhangban lesz az értékeimmel.” A vagyonának 99%-ának adományozása még mindig milliárdossá teheti Gates-t, hiszen a Bloomberg szerint ő a világ ötödik leggazdagabb embere.

A blogbejegyzésében Gates bemutatta a vagyonának idővonalát, amelyen a jelenlegi nettó értéke 108 milliárd dollár, és egy nagy, kézzel rajzolt nyíl mutat lefelé, közel a nullához 2045-re. Emellett jelezte, hogy az alapítvány az alapítványi vagyonából fogja finanszírozni a 200 milliárd dolláros jótékony célú adományait. Gates 1975-ben Paul Allennel együtt alapította meg a Microsoftot, amely a számítógépes szoftverek és más technológiai iparágak domináns erejévé vált. Az utóbbi évtizedekben Gates fokozatosan visszavonult a cégtől, 2000-ben lemondott ügyvezető igazgatói posztjáról, majd 2014-ben elnökhelyettesi tisztségéről is.

Az adományozás iránti elkötelezettségét Warren Buffett és más filantrópok inspirálták, azonban alapítványának kritikái szerint Gates jótékony státuszát adóelkerülésre használja, és túlzott befolyása van a globális egészségügyi rendszeren. A blogbejegyzésében Gates három fő célt fogalmazott meg az alapítványa számára: megakadályozni a megelőzhető betegségeket, amelyek anyákat és gyermekeket ölnek; felszámolni a fertőző betegségeket, beleértve a maláriát és a kanyarót; valamint megszüntetni a szegénységet több százmillió ember számára.

Kritikát fogalmazott meg az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és Franciaország külföldi segélyek csökkentése miatt. „Nem világos, hogy a világ leggazdagabb országai továbbra is kiállnak a legszegényebb emberek mellett” – írta. „De az egy dolog, amit garantálhatunk, hogy a Gates Alapítvány minden munkájában támogatni fogja azokat az erőfeszítéseket, amelyek segítenek az embereknek és országoknak kiszabadulniuk a szegénységből.”

A BBC Newshour-interjúban Gates élesebben fogalmazott Elon Musk technológiai milliárdos nyilatkozataival kapcsolatban, aki szerinte a gyermekek életét veszélyezteti az Egyesült Államok által indított segélycsökkentések révén. Gates kifejtette, hogy ezek a megszorítások nemcsak gyermekeket, hanem milliókat veszélyeztetnek. Emellett említést nyert egy, a gázai tartományban található kórház számára elutasított támogatás is, amely Donald Trump téves nyilatkozatai miatt került veszélybe.

Gates úgy véli, hogy ez komoly ügy, és csalódott, hogy Musk hirtelen megszorításokat hozott, és ezt igazságtalannak nevezte. A BBC megkereste Muskot a témában, de eddig nem érkezett válasz. Gates jótékonysági tevékenysége nemcsak a világ legszegényebbjeinek segítésére irányul, hanem célja, hogy a jövő generációi is jólétben élhessenek, ezzel biztosítva, hogy saját gyermekeit ugyanakkor ne tegye szegénnyé.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cx2e87lzqkdo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük