
A vezető nélküli járművek fokozatos terjedése
Mike Johns nem számított arra, hogy a Los Angelesből Scottsdale-ba tartó visszaútja decemberben vírusként terjed el az interneten. Az utazása előtt egy önvezető taxit rendelt, és izgalommal töltötte el, amikor beszállt, miközben kíváncsi járókelők figyelték. Ám a valóság sokkal több figyelmet vonzott, mint amennyit elvárt. Johns ugyanis hamarosan azon kapta magát, hogy a taxi körbe-körbe jár a parkolóban, miközben azok a járókelők, akik előzőleg figyelték, továbbra is kíváncsian nézték az eseményeket. Az önvezető Waymo taxi nem az elvárásoknak megfelelően működött, és Johns-nak nem volt nyilvánvaló ötlete, hogyan tudná ezt orvosolni – ráadásul még repülőgépre is kellett szállnia.
Johns rögzítette az élményeit, és a videó szinte azonnal vírusként terjedt el, világszerte televíziós csatornák is leadták, ezzel újabb kétségeket ébresztve a közvéleményben az önvezető autók megbízhatóságáról és arról, mennyire készültek fel a valós utasok kiszolgálására. „Miért történik ez velem egy hétfő reggel?” – kérdezte Johns a felvételen. Végül a kocsiban egy hang aktiválódott, és azt javasolta, hogy használja a Waymo alkalmazást az autó irányításának visszaszerzésére. A Waymo, amely az Alphabet, a Google anyavállalatának tulajdonában áll, a BBC-nek elmondta, hogy szinte azonnal kiadtak egy szoftverfrissítést, amely megoldotta a problémát. A vállalat állítása szerint az önvezető rendszerük „jobban teljesít a balesetek elkerülésében, mint az emberek, beleértve a sérüléseket, légzsákok aktiválását és rendőrségi jelentéseket”.
Johns élménye azonban nem volt az első eset, amikor a cégnek be kellett avatkoznia. Tavaly a vállalat több mint 600 autót hívott vissza, miután az egyik autó nekiütközött egy utcai lámpának. 2024 májusában az Egyesült Államok Nemzeti Autópálya Közlekedési Hatósága (NHTSA) 22 esetet vizsgált, amelyekben Waymo járművek voltak érintettek. Az önvezető jövő útja más rivális szolgáltatások számára is nehézkessé vált. Decemberben az amerikai autóóriás, a General Motors bezárta önvezető autókkal foglalkozó leányvállalatát, a Cruise-t. A GM a stratégiai változást azzal indokolta, hogy „jelentős időt és erőforrásokat igényelne a vállalkozás fejlesztése”.
2023 októberében az egyik Cruise jármű gyalogost ütött el, akit több mint 6 méteren keresztül húzott, súlyosan megsebesítve őt. Eközben tavaly februárban kiderült, hogy az Apple pletykált önvezető autó projektje is kudarcot vallott. Az Uber 2020-ban felhagyott saját önvezető autós törekvéseivel. Ennek ellenére néhány nagy szereplő még mindig versenyben van, köztük az Amazon által birtokolt Zoox, a chipgyártó Nvidia és Elon Musk Teslája. A Waymo azonban az Egyesült Államok vezető szereplője, és már működtet önvezető taxikat Phoenixben, San Franciscóban, Los Angelesben és Austinban, Texas államban, valamint ígéri, hogy hamarosan elindul Atlantában és Miami-ban.
De miért sikerült a Waymo-nak ott, ahol mások nem tudtak? „Három dolog – emberek, pénz és folyamat” – mondja Sven Beiker, a Stanford Üzleti Iskola tanára és a Silicon Valley Mobility autóipari tanácsadó cég ügyvezető igazgatója. Beiker rámutat, hogy az évek során a Waymo felvett néhány vezető szakembert az autonóm járművek terén, mögötte áll a Google-tulajdonos Alphabet pénzügyi súlya, és alapos megközelítést alkalmaznak. „Valóban igyekeztek betartani a szabályokat, és jó gazdái lenni a folyamatoknak… együttműködve a szabályozó hatóságokkal, hogy biztosítsák, a telepített technológia biztonságos legyen.”
Mi vár ránk a jövőben? A jó időjárási viszonyokkal rendelkező régiókban várhatóan hamarabb megjelennek az önvezető szolgáltatások – mondja Philipp Kampshoff, a McKinsey globális autóipari és összeszerelési gyakorlatának egyik vezetője. Ez magában foglalja az Egyesült Államok déli államait, mint Texas és Florida, ahol a Waymo már tervezi a szolgáltatásait. „A robo-taxik sokkal jobban működnek kedvező időjárási körülmények között. Továbbra is, nagyrészt, küzdenek a nagy havazásban” – mondja Kampshoff. Hozzáteszi, hogy az akkumulátorok is jobban teljesítenek melegebb időben, ami különösen fontos az önvezető autók számára, amelyeknek sok energiára van szükségük az fedélzeti számítástechnikához. „Ha mindezt összerakjuk, az 2020-as évek második felében városról városra fog kibővülni, és a városokban fokozatosan nőni fog” – mondja.
A folyamat azonban lassú lesz. „Ez valójában egy munkaigényes folyamat az új technológia bevezetésére, amelyhez jelentős mennyiségű emberi vezetés is szükséges” – mondja Beiker. „Azokat a járműveket a városok utcáin kell vezetni, ahol be szeretnénk vezetni őket, és többször is át kell vezetni, valamint bizonyos mértékig manuálisan kell szerkeszteni az adatokat” – tette hozzá. Az egész folyamatot biztonsági aggályok is lassíthatják. „Ez csak akkor fog megtörténni, ha nem ütközünk súlyos balesetekbe. Amint súlyos balesetek történnek, sok ilyen működés leáll,” figyelmeztet Kampshoff. Az önvezető teherautók fejlesztésén dolgozók számára a biztonság még nagyobb aggodalomra ad okot. „A biztonság az első számú szempont, amivel foglalkozunk” – mondja David Liu, a Plus vezérigazgatója, amely önvezető szoftvert gyárt teherautókhoz, és globális cégekkel, például az Amazonnal, a Hyundaival, a Volkswagennel és a Scanival dolgozik együtt. „Az önvezető teherautóknak és járműveknek sokkal biztonságosabbnak kell lenniük, mint az átlagos ember által vezetett járművek” – magyarázza Liu.
A jövőbeli önvezető technológiák terén érdemes figyelni a kínai fejleményeket is. Wuhan városában a Baidu több mint 500 önvezető autót üzemeltet. Az ország egész területén 16 városban működnek önvezető autók, és 19 gyártó teszteli őket. „Határozottan több a verseny… négy-öt olyan vállalat van, amely nagyon hasonló a Waymo-hoz” – mondja Beiker, aki jelenleg egy, a világ robo-taxi bevezetéseivel foglalkozó tanulmányon dolgozik, amelyet Svédország innovációs ügynöksége, a Vinnova szponzorál. Scottsdale-ban Johns visszatekint az élményére és az önvezető járművek bevezetésére. „Egy nagy dolog, hogy mindannyian egy kifizetett kísérlet részesei vagyunk. A végén az történik, hogy város

