Étrend tudatosabban – de hogyan? ,,Kiegyensúlyozó” táplálkozás vegán, konyhai alapanyagokkal
Az étrendünk tudatosabbá tétele rendkívül fontos annak érdekében, hogy jobban gondoskodjunk szervezetünkről. Jó kiindulási pont lehet ehhez, hogy kizárjuk az állati termékeket. Vegán konyhai alapanyagok között számos olyan termék található, amelyek segítségével ízletes és változatos ételeket tudunk készíteni. Nézzük meg, hogy milyen alapanyagokkal kezdhetjük el a tudatosságot, mik lehetnek az alappillérei a ,,kiegyensúlyozó” étkezésnek?
Maglisztek: a hidegsajtolással elkészített lisztekből (pl. szezámmagliszt, mandulaliszt, tökmagliszt, mákliszt, szőlőmagliszt, kókuszliszt, lenmagliszt, kölesliszt stb. ) könnyedén készíthetünk kenyereket, muffinokat, különleges süteményeket és péksüteményeket egyaránt, és néhányukat akár szószokhoz és panírozáshoz is felhasználhatjuk. Az ilyen termékek fogyasztása után kevésbé érezzük a nassolás iránti vágyat.
Konyhai segédanyagok
- Tápióka keményítő: alkalmas főzésre, remek adalékanyag szószokhoz, főzelékekhez, édességekhez. Ez az egyik leginkább konyhabarát keményítőféle. Mellékíz- és színmentes, alkalmazásával rendkívül sima, csomómentes ételeket készíthetünk.
- Útifű maghéj: az állati zselatin nagyszerű helyettesítője, felhasználásával a tökéletes állag mindig garantált. Nagy vízmegkötő képességének köszönhetően bármilyen folyadékkal érintkezve besűrűsödik.
- Szódabikarbóna: a fehér, kristályos szemcséjű finomított por az apró konyhai trükkök elmaradhatatlan kelléke. Alkalmazásával a tészták tökéletes állaga garantált: laza, levegős textúrájú lesz, legyen szó kenyerekről vagy édességekről. Ez az alapanyag a titka a tartósan kemény tejszínhabnak.
- Aszkorbinsav és citromsav: előbbi alkalmazásával könnyebb, nyújthatóbb állagú tésztát, valamint sütés után kevésbé morzsálódós kenyeret, pékárut kapunk. A befőzés során is kedvelt adalékanyag, használhatjuk főzéshez, sütéshez és vízben oldva is. A citromsav pedig nem csak hűsítő italok és bor készítéséhez elengedhetetlen, hanem az ételek tartósságához is hozzájárul.
- Pektin: gyümölcslekvárok és zselék sűrítésére szolgáló anyag, kiválóan hasznosítható gyümölcsök tartósításához.
Növényi olajok: az olívaolaj, kókuszolaj, szezámolaj és egyéb növényi olajok (mandulaolaj, mákolaj, szőlőmagolaj, máriatövismag-olaj, lenmagolaj) kiváló alternatívái az állati eredetű zsíroknak. Ezeket használhatjuk sütéshez, pároláshoz és saláta dresszingekhez is.
Cukorhelyettesítők:
-Nyírfacukor (xilit): mellékíz nélkül édesíthetjük desszertjeinket, hideg-meleg ételeinket, italainkat, s receptek megváltoztatása nélkül süthetünk, főzhetünk. A szervezetnek hosszú távú energiát biztosít, így jóllakottság érzetet nyújt.
-Eritritol: a fehér kristályos, növényi alapú édesítő hosszantartó frissességet és puhaságot kölcsönöz a készített kenyereknek, péksüteményeknek. Az alternatív cukorpótlók kiemelkedő terméke kellemesen hűs ízhatással.
Kakaóporok: a vegánok számára a kakaóporok széles választéka áll rendelkezésre, például a natúr kakaópor, kakaóvaj vagy kakaómassza. Ezekből finom csokoládé készítéstől kezdve süteményekig számtalan étel elkészíthető.
Sók: a parajdi só és a Himalája só természetes kitűnő alternatívái a hagyományos konyhasónak salátákról vagy ‘sóágyakról, gazdagabb ízvilágot kölcsönöz ételeinknek.
Az étrendünk tudatosabbá tétele során fontos a változatosság és az alapanyagok minősége. A vegán konyhai alapanyagok és segédanyagok széles választéka segít abban, hogy finomabbnál finomabb vegán ételeket készítsünk, miközben nem csak a szervezetünkről gondoskodunk, hanem környezetünket is megóvjuk.