A Louvre-ban tündököl a párizsi Notre-Dame-székesegyház kincstárának gyűjteménye
Ahogy a párizsi Notre-Dame helyreállítási munkálatai az utolsó fázisba lépnek, a Louvre kiállítótermei ősszel bemutatják a székesegyház gazdag kincseit. Az Aletea katolikus hírportál és a párizsi múzeum honlapja szerint a „A párizsi Notre-Dame kincsei – a kezdetektől Viollet-Le-Duc-ig” című kiállítás 2023. október 18-tól 2024. január 29-ig fogadja a látogatókat a világ legnagyobb múzeumában.
A kincstár története és gazdag gyűjteménye
A kiállításon mintegy 120 műkincs lesz látható, melyek között megtalálhatók liturgikus tárgyak, öltözetek, ereklyetartók és kéziratos könyvek. Ezek a különleges tárgyak a székesegyház Jean-Baptiste Lassus és Eugene Viollet-Le-Duc által 1845 és 1850 között épített neogótikus sekrestyéjéből származnak, mielőtt visszakerülnek az újranyitott Notre-Dame-ba.
A kiállítás történeti áttekintést nyújt a kincstár történetéről, mely a középkori kezdetektől egészen a XIX. századi újjászületésig tart, beleértve a második császárság korabeli, Viollet-le-Duc keze alatti virágzó korszakot is.
A kincstár jelentőségét az ott őrzött különleges ereklyéknek köszönheti, mint például a Szent Korona, másnéven a töviskoszorú, és a hagyomány szerint Jézus keresztjének egy darabja. Ezek az ereklyék I. Napóleon császársága idején kerültek a Sainte-Chapelle-ből a Notre-Dame-ba.
Az ötvösművészet kincsei és értékes kéziratok
A kincstár különlegessége továbbá a 19. században gyűjtött, értékes ötvösművészeti remekművek, amelyek a francia művészet és mesteremberek kiemelkedő alkotásai.
Az illuminátus kéziratok is jelentős részét képezik a gyűjteménynek, köztük található egy 13. századi imakönyv, amely előtt a püspökök és a kanonokok esküt tesznek a felszentelésük alkalmával. A kiállításon megcsodálható továbbá a Rosso Fiorentino által alkotott pásztorbot is.
A kincstárat azonban nem kímélték a történelem viharai. A század második felének vallásháborúi jelentős pusztítást okoztak a gyűjteményben. Azonban XIV. Lajos uralkodása alatt a kincstár ismét újjászületett, és számos értékes tárgyat gyűjtöttek össze, például Claude II Ballin 1708-ban alkotott aranyozott ezüst Nagy Nap ostyatartóját.
Az 1789-es események során az egyházi vagyon államosításával az akkori „fölöslegesnek” ítélt vallási tárgyakat elvonták a kincstárból. Azonban Napóleon koronázása alkalmával a Notre-Dame-ban az ereklyék nagy részét visszaszolgáltatták, így a töviskoronát is.
A párizsi Notre-Dame-székesegyház jelenlegi helyreállítása 2019. április 15-én történt tűzvész után vált szükségessé. A kincstár értékes gyűjteményét sikeresen kimentették a tűzvész idején, és most az újra megnyíló székesegyházba történő visszahelyezésük előtt a Louvre-ban csodálhatjuk meg ezeket a páratlan kincseket.
Forrás: MTI