Gazdaság,  Hírek

Xi igazi kihívása nem Trump kereskedelmi háborúja

Ha Donald Trump nevét említjük a kínai nagykereskedelmi piacokon és vásárokon, gyakran hallani lehet egy enyhe kuncogást. Az Egyesült Államok elnöke és a 145%-os vámjai nem igazán félemlítik meg a kínai kereskedőket. Ehelyett inspirálták a kínai nacionalisták egy csoportját, akik gúnyos mémeket alkottak, és egy sor vírusos videót készítettek. Ezek közé tartozik egy mesterséges intelligencia által generált Trump, JD Vance alelnök és Elon Musk, akik lábbelik és iPhone-ok összeszerelésén dolgoznak. Kína nem úgy viselkedik, mint egy olyan ország, amely gazdasági fájdalmakkal néz szembe, és Xi Jinping elnök világossá tette, hogy Peking nem fog meghátrálni. „Több mint 70 éve Kína mindig a saját erejére és kemény munkájára támaszkodott a fejlődés érdekében… soha nem támaszkodott mások ajándékaira, és nem fél semmilyen ésszerűtlen elnyomástól” – mondta a hónap elején. Ez a magabiztosság részben talán azért van, mert Kína sokkal kevésbé függ az Egyesült Államoktól, mint tíz évvel ezelőtt. Az igazság azonban az, hogy Trump határvonalakat feszegető politikája és a vámemelések már létező problémákra hatnak a Kína saját, küzdő gazdaságában.

A lakáspiaci válsággal, a növekvő munkahelyi bizonytalansággal és az öregedő népességgel a kínai emberek egyszerűen nem költenek annyit, amennyit a kormány szeretne. Xi Jinping 2012-ben került hatalomra egy megújult Kína álmával, de ez az álom most komoly próbára van téve – és nem csupán az amerikai vámok által. A kérdés az, hogy Trump vámjai elfojtják-e Xi gazdasági álmait, vagy képes-e a meglévő akadályokat lehetőségekké alakítani. Kína 1,4 milliárdos népessége elvileg hatalmas belső piacot jelent, de van egy probléma: az emberek nem tűnnek hajlandónak arra, hogy költsenek, miközben a gazdasági kilátások bizonytalanok.

Ez a helyzet nem a kereskedelmi háború következménye, hanem a lakáspiac összeomlásának következménye. Számos kínai család életük megtakarításait fektette be otthonaikba, hogy aztán lássák, ahogy az árak az utolsó öt évben drámaian csökkennek. A lakásépítők továbbra is építettek, miközben a piac szétesett. Úgy gondolják, hogy Kína teljes lakossága sem tudná kitölteni az összes üres lakást az országban. A Kínai Statisztikai Hivatal volt helyettes vezetője, He Keng két évvel ezelőtt elismerte, hogy a legrosszabb becslés szerint elegendő üres otthon van már 3 milliárd ember számára. Utazva Kína tartományaiban, üres projektekkel találkozhatunk – sorokban álló, magas betonépületekkel, amelyeket „szellemvárosoknak” neveztek el. Mások már berendezve várják a lakókat, kertek ültetve, függönyök a nyílászárókban, de éjszaka, amikor a fények kialszanak, láthatjuk, hogy az apartmanok üresek. Egyszerűen nincs elég vásárló a megépített lakásokhoz.

Öt éve a kormány lépett, hogy korlátozza a fejlesztők kölcsönképességét. De a lakásárakra gyakorolt hatás és a fogyasztói bizalom csökkenése már megtörtént, a Reuters februári felmérése alapján elemzők 2,5%-os csökkenést várnak idén a lakásárakban. És nem csupán a lakásárak miatt aggódnak a középosztálybeli kínai családok. Aggódnak amiatt is, hogy a kormány milyen nyugdíjat tud nekik biztosítani – a következő évtizedben körülbelül 300 millió ember, akik most 50 és 60 évesek, elhagyják a munkaerőpiacot. A Kínai Szociális Tudományok Akadémiája 2019-es becslése szerint a kormány nyugdíjalapja 2035-re kifogyhat a pénzből. Emellett aggodalmaik vannak a fiatalok jövője miatt is, mivel milliók küzdenek a munkakereséssel. Az augusztusi hivatalos adatok szerint a 16 és 24 év közötti városi fiatalok között több mint egyötödük munkanélküli Kínában. A kormány azóta nem tette közzé a fiatal munkanélküliségi statisztikákat.

A probléma az, hogy Kína nem tud egyszerűen átkapcsolni az Egyesült Államoknak értékesített áruk helyi vásárlóknak való eladására. „A gazdasági lejtő miatt nem valószínű, hogy a belső fogyasztás rövid távon jelentősen bővülhet” – mondja Nie Huihua professzor a Renmin Egyetemről. „Az exportok belső kereslettel való helyettesítése időt igényel.” Zhao Minghao professzor, a Fudani Egyetem Amerikai Tanulmányok Központjának helyettes vezetője szerint „Kína nem táplál magas elvárásokat a Trump-adminisztrációval folytatott tárgyalásokkal kapcsolatban… A valódi csatatér Kína belső politikáinak igazítása, mint például a belföldi kereslet növelése.”

A lassuló gazdaság fellendítése érdekében a kormány milliárdokat jelentett be gyermekgondozási támogatásokra, emelte a béreket és javította a fizetett szabadságokat. Bevezettek egy 41 milliárd dolláros programot, amely kedvezményeket kínál a fogyasztói elektronikai cikkek és elektromos járművek vásárlásakor, hogy ösztönözzék az embereket a költésre. Zhang Jun professzor, a Fudani Egyetem közgazdaságtan tanszékének vezetője azonban úgy véli, hogy ez nem „fenntartható”. „Hosszú távú mechanizmusra van szükség” – mondja. „Növelnünk kell a lakosság rendelkezésre álló jövedelmét.” Ez Xi számára sürgető kérdés. Az a jólét, amelyet 13 évvel ezelőtt hirdetett, még nem vált valóra. Xi tudatában van annak, hogy Kínának van egy elkeseredett fiatal generációja, amely aggodalmakkal tekint a jövőre. Ez pedig nagyobb problémát jelenthet a Kommunista Párt számára: tüntetéseket vagy zavargásokat. A Freedom House Kína Ellenzéki Monitorja szerint a pénzügyi panaszokkal kapcsolatos tüntetések az utóbbi hónapokban jelentős növekedésnek indultak. Mivel minden tüntetést gyorsan elnyomnak és cenzúráznak a közösségi médiában, valószínű, hogy ez nem jelent valós fenyegetést Xi számára egyelőre.

„Csak akkor, ha az ország jól teljesít, és a nemzet jól teljesít, akkor minden ember jól élhet” – mondta Xi 2012-ben. Ezt az ígéretet abban az időben tette, amikor Kína gazdasági felemelkedése megállíthatatlannak tűnt. Ma azonban mindez bizonytalannak látszik. Az elmúlt évtizedben Kína óriási előrelépéseket tett a fogyasztói elektronika, az akkumulátorok, az elektromos járművek és a mesterséges intelligencia területén, mint a fejlett gyártás felé való elmozdulás részek

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cpq7y8vl55yo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük