Hírek,  Mindennapok

A Just Stop Oil mozgalom elnémult, most mélyebbre húzódik

A Just Stop Oil (JSO) aktivistái ismét előkészítik transzparenseiket, előkeresik híres narancssárga mellényüket, és feltöltik hangosbemondóikat. Ez a rutin nem ismeretlen számukra, hiszen az elmúlt három évben számos alkalommal dobáltak le levessel, fújtak kukoricakeményítőt, és blokkoltak utakat – rengeteg utat. A klímavédelmi aktivisták csoportja mára az ország egyik legrosszabbul látott kampánycsoportjává vált. A szombati rendezvényükre több száz aktivista várható London központjában. Azonban, a látszat ellenére, ez a JSO megmozdulás merőben eltér az eddigiektől. Egyrészt, a rendezvény létezése nem titok, másrészt pedig valószínűtlen, hogy a korábbi tömeges zavargások megismétlődjenek. Valójában ez lesz az utolsó protestálásuk. A JSO saját szavaikkal élve „felakasztja a láthatósági mellényt”, és véget vet a polgári engedetlenségi kampányának. A csoport hivatalos álláspontja, hogy megnyerték a harcot, mivel követelésük, miszerint ne legyenek új olaj- és gázlicencek, most már kormányzati politikává vált. Azonban a csoport tagjai magánbeszélgetések során elismerik, hogy a zavaró protestálások rendőri szabályozásának szigorúbbá válása szinte lehetetlenné tette számukra a működést.

Sarah Lunnon, a JSO egyik alapítója elmondta, hogy a szombati esemény „örömteli ünneplés” lesz. „Hihetetlen dolgokat tettünk együtt, és megbíztunk egymásban” – tette hozzá. Nemcsak a JSO tagjai ünnepelnek, hanem sok olyan autós is, akiknek az útját blokkolták, a művészetkedvelők, akik felháborodtak a festmények ellen végrehajtott támadásokon, valamint a sport- és színházrajongók, akiknek az eseményeit megzavarták. A rendőrség is megkönnyebbülhet, hiszen a JSO demonstrációinak felügyelete ezer órányi rendőri munkát emésztett fel, ami milliókba került. A Met Police 2023-ban azt nyilatkozta, hogy a csoport protestálásai közel 20 millió fontjába kerültek.

A JSO megszűnésével azonban komoly kérdések merülnek fel, például, hogy valóban vége van-e a zavaró klímaellenes megmozdulásoknak az Egyesült Királyságban, vagy a csoport alámerülése új, még zavaróbb vagy kaotikusabb klímaakciókat szülhet. Továbbá felmerül egy stratégiai kérdés is: hogyan kerülheti el a klímavédelmi mozgalom, hogy a közvélemény ellenséges érzületének áldozatává váljon, mint amilyenné a JSO vált? A JSO modellje kicsi, elkötelezett aktivistákból állt, akik célzott akciókat hajtottak végre, hogy maximális zűrzavart vagy közfelháborodást okozzanak. A csoport belső szabályai szigorúak voltak: az akcióknak erőszakmenteseknek kellett lenniük, és az aktivistáknak felelősséget kellett vállalniuk – várniuk kellett, hogy letartóztassák őket.

A jogi keretek változása, amely a rendőrség számára újabb hatásköröket adott, jelentősen megnehezítette a JSO működését. A 2022-es Rendőrségi, Bűnügyi, Büntetési és Bírósági Törvény életbe lépésével a „szándékosan vagy gondatlanságból nyilvános kellemetlenséget okozni” statútum bűncselekménnyé vált. Olyan cselekedetek, mint a „súlyos zavar, súlyos bosszúság vagy súlyos kényelem elvesztése”, most már komoly bűncselekménynek számítanak. A következő évben életbe lépett Közrendvédelmi Törvény még szélesebb hatásköröket adott a rendőrségnek a tüntetések kezelésére, új bűncselekményeket hozva létre, mint például az „objektumokhoz való rögzítés” vagy a „túlfúrás” által okozott zavarás.

Az utóbbi időszakban néhány klímaaktivista arra a következtetésre jutott, hogy ideje elhagyni a mozgalom régóta fennálló felelősségvállalási elvét. Az új formák, amelyek a zavaró akciókhoz vezetnek, egyre inkább a felszín alá kerülnek. A „Shut the System” (STS) nevű csoport például sorozatos bűncselekményeket hajtott végre pénzügyi intézmények ellen, beleértve az ablakok betörését és a zárak ragasztását. Egy másik csoport, a Citizen’s Arrest Network (CAN) jogi úton próbálja meg kihasználni a nyilvános zavarás törvényét, hogy letartóztassák a fosszilis tüzelőanyagok és más szennyező vállalatok vezetőit.

A közvélemény továbbra is támogatja a klímavédelmi intézkedéseket, de a JSO iránti ellenszenv erősödik. A 2023-as YouGov felmérés alapján a megkérdezettek csupán 17%-a tartja kedvezőnek a csoportot. A klímavédelmi mozgalom jövőjére vonatkozóan mélyreható reflexióra van szükség, és sokan úgy vélik, hogy a jövőben más, kevésbé zavaró módszerekkel kellene kampányolni. A cél az, hogy a politikai pártok a klímaváltozásért folytatott küzdelem terén versenyezzenek, ne pedig elmeneküljenek a témától. Az egyesült aktivisták közötti együttműködés egy ígéretes jövőt vetít előre, ahol a klímavédelem valóban középpontba kerülhet, elkerülve a JSO által megtestesített, zavaró módszerek csapdáit.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cz6denxzweeo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük