Gazdaság,  Hírek

Az infláció üteme az Egyesült Királyságban: Mennyire emelkednek az árak?

Az Egyesült Királyságban a márciusra vonatkozó adatok szerint az árak 2,6%-kal emelkedtek az előző évhez képest. Ez az érték ugyan alacsonyabb, mint a korábbi hónapokban mért inflációs ráta, azonban továbbra is meghaladja a Bank of England által kitűzött 2%-os célt. A Bank of England feladata, hogy az irányadó kamatlábakat a gazdasági körülményekhez igazítva próbálja fenntartani az inflációt a célérték körüli szinten. A 2025-ös évben kétszer is csökkentette a kamatlábakat, így jelenleg 4,25%-on áll. A Bank korábban figyelmeztetett, hogy az infláció várhatóan ismét emelkedni fog a következő időszakban.

Az infláció a termékek áremelkedését jelenti egy adott időszak alatt. Például, ha egy liter tej ára 1 font, de egy év múlva 1,05 font, akkor az éves tejinfláció 5%. Az Egyesült Királyságban a mindennapi termékek, például élelmiszerek és üzemanyagok árát az Országos Statisztikai Hivatal (ONS) nyomon követi. Az ONS által használt „termékek virtuális kosara” folyamatosan frissül, hogy tükrözze a vásárlási trendeket, így például 2025-ben virtuális valóság headsetek és jóga szőnyegek is kerültek a listára, míg a helyi újsághirdetések kikerültek belőle.

A legfrissebb inflációs adatokat a Fogyasztói Árindex (CPI) mutatja, amely havonta kerül közzétételre. Az idei márciusi CPI 2,6% volt, ami csökkenést jelent a februári 2,8%-hoz képest. Ez a csökkenés nagyobb mértékű volt, mint amire az elemzők számítottak, és az ONS szerint elsősorban a ruházati cikkek és cipők árcsökkenése okozta. A Bank of England más mértékeket is figyelembe vesz a kamatlábak megváltoztatása során, mint például a „maginflációt”, amely nem tartalmazza az élelmiszer- és energiaárakat, mivel ezek nagyon ingadozóak, így hosszú távú trendekről adhatnak jobb képet. Márciusban a maginfláció 3,4% volt, ami szintén csökkent a februári 3,5%-hoz képest.

Az infláció jelentősen csökkent azóta, hogy 2022 októberében 11,1%-os csúcsot ért el, ami a legmagasabb érték volt 40 év óta. Az emelkedés fő oka az olaj- és gázkereslet növekedése volt a Covid-járvány utáni időszakban, valamint az energiaárak újabb emelkedése, amikor Oroszország megszállta Ukrajnát. Az infláció azóta is meghaladja a 2%-os célt, részben az élelmiszerárak növekedése miatt. Amikor az infláció jelentősen túllépte a 2%-os célt, a Bank of England emelte a kamatlábakat 5,25%-ra, amely 16 éves csúcsot jelentett. A kamatemelés célja, hogy a drágább kölcsönök révén csökkenjen a fogyasztás, és az emberek többet spóroljanak, ami végső soron a kereslet csökkenéséhez és az árak lassabb növekedéséhez vezethet.

Azonban a kamatlábak emelése komoly kockázatokat is hordoz, hiszen a magasabb jelzálogkamatok megnehezítik a lakástulajdonosok helyzetét, és kedvezőtlen hatással lehetnek a gazdasági növekedésre is. A vállalkozások is kevesebbet kölcsönöznek, ami munkahelyek csökkentéséhez és a beruházások visszafogásához vezethet. A Bank of England 2024 augusztusában és novemberében, valamint 2025 februárjában és májusában szintén csökkentette a kamatlábakat, hogy a jelenlegi gazdasági helyzethez igazodjon.

Andrew Bailey, a Bank of England kormányzója elmondta, hogy a májusi döntés az infláció csökkenésének következménye volt, és további „fokozatos és óvatos” csökkentések is várhatóak a jövőben. Ugyanakkor figyelmeztetett arra, hogy az amerikai vámok bevezetése megmutatta, mennyire kiszámíthatatlan lehet a globális gazdaság. A Bank előrejelzése szerint a vámok lassítani fogják az Egyesült Királyság gazdaságát, és alacsonyabb inflációt eredményeznek, mint amire számítottak. A legfrissebb hivatalos adatok szerint a brit munkavállalók bére az inflációt figyelembe véve 3%-kal nőtt a december és február közötti időszakban, míg átlagosan 5,9%-os bérnövekedést tapasztaltak.

A befektetési és gazdasági helyzetet a világ más részein is figyelemmel kísérik. Az Egyesült Államokban és az euróövezeti országokban is próbálják mérsékelni az árnövekedéseket, ahol az infláció áprilisi mértéke 2,2% volt, ami a márciusi adatokkal megegyező, és a februári 2,3%-hoz képest csökkent. A jövőbeli gazdasági kilátások tehát a különböző országok közötti politikai és gazdasági intézkedésektől függően alakulhatnak, és a globális gazdasági helyzet továbbra is jelentős hatással lesz az inflációs tendenciákra.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c17rgd8e9gjo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük