Gazdaság,  Hírek

Mikor csökkennek újra a kamatok?

A Bank of England legutóbbi ülése során, amelyre májusban került sor, a központi bank csökkentette az alapkamatot 4,5%-ról 4,25%-ra, ezzel már a második kamatcsökkentést hajtották végre 2025-ben. A szakértők arra számítanak, hogy a Monetáris Politikai Bizottság további csökkentéseket jelent be a következő hónapokban. Az alapkamatok változása közvetlenül hatással van a jelzáloghitelekre, hitelkártyákra és megtakarításokra, így milliók életét befolyásolja. Az alapkamat megmutatja, mennyibe kerül pénzt kölcsönözni, vagy milyen jutalmat kapunk a megtakarításainkért. A Bank of England alapkamatának nagysága határozza meg, hogy más bankok és építési társaságok mennyit kérnek el a kölcsönökért, például a jelzáloghitelekért, és mennyit fizetnek az ügyfeleiknek a megtakarítások után.

A Bank célja, hogy a brit inflációt, amely a termékek áremelkedését jelenti az idő múlásával, 2%-on tartsa. Amikor az infláció meghaladja ezt a célt, a Bank dönthet a kamatok emeléséről, ami arra ösztönzi az embereket, hogy kevesebbet költsenek, ezáltal csökkentve az áruk és szolgáltatások iránti keresletet, és mérsékelve az áremelkedéseket. Amint az infláció elérte vagy közelít a célhoz, a Bank dönthet úgy, hogy megtartja a kamatokat, vagy csökkenti azokat, hogy ösztönözze a fogyasztást és a gazdasági növekedést. Az infláció legfontosabb mutatója, a fogyasztói árindex (CPI) 2025 márciusában 2,6%-on állt, ami kismértékű csökkenést jelentett az előző hónaphoz képest. Habár ez jelentősen alatta marad a 2022 októberében elért 11,1%-os csúcsnak, az infláció továbbra is meghaladja a 2%-os célt.

A Bank of England-nak nemcsak az inflációval, hanem a brit gazdaság általános teljesítményével is foglalkoznia kell. Ezen kívül figyelembe kell vennie a globális gazdaság helyzetét is, amelyet az Egyesült Államok által bevezetett széleskörű vámok okozta zűrzavar is befolyásolt. Andrew Bailey, a Bank kormányzója korábban azt nyilatkozta, hogy fokozatos és körültekintő megközelítést alkalmaz a kamatok csökkentésében. A vámok által okozott bizonytalanság azonban arra késztetheti a Bankot, hogy a vártnál nagyobb mértékben csökkentse a brit kamatokat, hogy ezzel támogassa a gazdaság fellendülését. Néhány elemző szerint a kamatok akár 3,5%-ra is csökkenhetnek.

Az angol kormány lakhatási felmérése szerint a háztartások körülbelül egyharmada rendelkezik jelzáloghitel-lel. Mintegy 600,000 háztulajdonosnak van olyan jelzáloghitele, amely a Bank of England kamatát követi, így a legutóbbi alapkamat-változás azonnali hatással van a havi törlesztőrészleteikre. Szokásosan a havi törlesztőrészletek most körülbelül 29 fonttal olcsóbbá váltak. Azonban a jelzáloghitelesek többsége fix kamatozású szerződéssel rendelkezik, ami azt jelenti, hogy a kamatváltozás nem érinti azonnal a havi kifizetéseiket, de a jövőbeli szerződésekre hatással lesz. A jelzáloghitel kamatok továbbra is sokkal magasabbak, mint az elmúlt évtized nagy részében voltak. 2024 májusában a kétéves, fix kamatozású jelzáloghitel átlagos kamata 5,14%, míg az ötévesé 5,08% volt. Az átlagos kétéves követő kamatozású hitel 5,15%-on állt, ami azt jelenti, hogy sok új vásárlónak és azoknak, akik áthidaló hitelt keresnek, sokkal többet kell fizetniük, mint néhány évvel ezelőtt.

A Bank of England kamatai a hitelkártyákra, banki kölcsönökre és autóhitelekre is kihatnak. A hitelezők dönthetnek úgy, hogy csökkentik a saját kamatukat, ha a Bank csökkentései miatt olcsóbbá válik a kölcsönzés, de ez általában nagyon lassan történik. A megtakarítók szempontjából a Bank alapkamatának csökkenése valószínűleg a bankok és építési társaságok által kínált megtakarítási hozamok csökkenését jelenti. Jelenleg az átlagos kamat a könnyen hozzáférhető megtakarítási számlák esetében évi 3%. Bármely csökkentés különösen kedvezőtlen lehet azok számára, akik a megtakarításaik után járó kamatra támaszkodnak a jövedelmük kiegészítésére. Az Egyesült Királyság az elmúlt években a G7 legmagasabb kamatai között volt, és a jövőben is figyelemmel kíséri a globális gazdasági eseményeket, mivel a kamatcsökkentések világszerte, például az Európai Központi Bank és az Egyesült Államok Federal Reserve intézkedései is hatással vannak a brit gazdaságra.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c3dky111m40o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük