Otthon

Robotporszívók, amelyek locsolhatják a növényeket vagy játszhatnak a macskákkal

A tudósok nemrégiben újraformálták egy robotporszívó működését, hogy az ne csak a padlók tisztán tartásában segédkezzen, hanem például telefonokat is tölthessen, és támogathassa a házi edzéseket. A Bathi Egyetem kutatói szerint az egyre népszerűbb háztartási eszközök átlagosan naponta kevesebb mint két órán át használatosak, holott a megfelelő módosításokkal sokkal hatékonyabban is működhetnének. Ezen elképzelés bizonyítására a kutatók egy Roomba készüléket retrénáltak, hogy különböző további feladatokat lásson el, mint például macskákkal való játék vagy a növények öntözése.

Yoshiaki Shiokawa, a kutatás szerzője hangsúlyozta, hogy ezek a robotok gyakran korlátozott, egyetlen feladatra orientált eszközökként kerülnek bemutatásra, de erős érv szól amellett, hogy sokkal több gyakorlati feladatot is el tudnának látni. A globális háztartási robotpiac mérete 2023-ban 10,3 milliárd dollár (7,7 milliárd font) volt, és várhatóan 2028-ra 24,5 milliárd dollárra nő, ami azt jelzi, hogy ezek az eszközök egyre elterjedtebbek az otthonokban.

Bár sokan, akik láttak már robotporszívót működés közben, talán túlzásnak találják ezeket az ötleteket, hiszen a jelenlegi gépek néha nehezen boldogulnak a szőnyegek és cipőfűzők okozta kihívásokkal, a Bathi Egyetem és a kanadai Calgary Egyetem tudósai célul tűzték ki, hogy bebizonyítsák, hogy a takarítógépek – és hasonló eszközök, mint például a fűnyírók – viszonylag egyszerűen újraprogramozhatók és módosíthatók.

A kutatás során 100 olyan funkciót azonosítottak, amelyet a robotok potenciálisan el tudnának látni egyszerű módosításokkal. A tudósok ezután egy Roomba robotporszívót négy ilyen feladat elvégzésére programoztak át. A javasolt további feladatok között szerepelt például, hogy egy újraprogramozott robot a bevásárlást a kocsiból a konyhába szállítsa.

Shiokawa, a Bathi Egyetem számítástechnikai tanszékének PhD hallgatója elmondta, hogy a projekt bizonyította, hogy „minimalista módosítások után a Roomba többféle szerepet is betölthet otthon”. „A nap nagy részében tétlenül állnak,” lamentálta. Hozzátette, hogy az új feladatok átvétele bizonyos fejlesztéseket igényel, amelyeket a legtöbb porszívó tulajdonos valószínűleg nem tart otthon, mint például egy kocsi, egy sisak és egy robotkar. Ennek ellenére Shiokawa úgy véli, hogy az embereknek többet kellene elvárniuk a robotjaiktól. „Ki kellene terjesztenünk a hasznosságukat a fő feladataikon túl, programozva őket, hogy fizikailag navigáljanak az otthonban, és számos további funkciót végezzenek el,” mondta.

A tanulmány társszerzője, Dr. Adwait Sharma is egyetértett, kijelentve, hogy az eszköz „tétlen ideje” „egyedi lehetőségeket” kínál a „növekvő igények kielégítésére, amelyek rugalmas robotokat és integrált rendszereket igényelnek, amelyek zökkenőmentesen illeszkednek a mindennapi életünkbe”. A kutatás rávilágít arra, hogy a háztartási robotok nem csupán egyszerű takarítóeszközök, hanem potenciálisan sokkal többre is képesek, ha megfelelő módon átalakítjuk őket. A jövőben a robotok szerepe a háztartásokban egyre jelentősebbé válhat, hiszen a technológia fejlődése lehetővé teszi, hogy többet várjunk el tőlük, mint eddig.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c5yrzyzke8do

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük