szőlészet
A Hírek kategória cikkei

HNT: Az új hulladékgazdálkodási szabályozás nem növelheti a szőlő- és bortermelők terheit

A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) határozottan kiáll amellett, hogy nem szabad növelni a szőlő- és bortermelés gazdasági és bürokratikus terheit. Üdvözlik a kormány döntését, melynek értelmében az új hulladékgazdálkodási szabályozásnak nem lesz ilyen hatása.

Az egyeztetés a kormánnyal

A termelői érdekképviselet, mely több mint 25 000 szőlőtermelőt és közel 2000 borászati hegyközségi tagot képvisel 22 magyarországi borvidéken, az elmúlt hónapokban intenzív egyeztetéseket folytatott a kormánnyal a júliusban életbe lépett szabályozás felülvizsgálatáért.

A HNT hangsúlyozza, hogy az európai borpiac kiélezett versenyében a minőség meghatározó tényező az ágazat versenyképessége szempontjából, hiszen a bor nem csupán élvezeti, hanem kulturális és szakrális termék is egyben.

A további lépések

A kormány döntése után a HNT elkötelezett abban, hogy folytatja a szakmai egyeztetéseket az illetékes minisztériumokkal annak érdekében, hogy a részletszabályok mielőbb kidolgozásra kerüljenek. A kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer (EPR) felülvizsgálatán túlmenően, prioritást élvez a 2024. január 1-jén induló kötelező visszaváltási rendszer (DRS) követelményeinek megvitatása is.

Frittmann János, az HNT elnöke hangsúlyozta, hogy a tárgyalások célja az, hogy az ágazat gazdasági és bürokratikus terhei ne növekedjenek. A tagság legfontosabb feladata a minőségnövelő beruházások folytatása a szőlőtermesztés és a borászat területén egyaránt.

A kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer és a borágazat

Az HNT korábbi tájékoztatása szerint a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer (extended producers responsibility, EPR) érinti a borágazatot is, mivel a borosüveg csomagolóanyagnak minősül, így az előírás alapján EPR-díjra kötelezett a szektor.

Az agrárminiszter múlt pénteken bejelentette, hogy a kormány csökkenteni fogja a borosüvegek után fizetendő díjtételt, annak érdekében, hogy az ne jelentsen nagyobb anyagi terhet, mint az eddig fizetett termékdíj.

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük