Hírek

A Wikipédia jogi úton támadja meg a hibás online biztonsági szabályokat

A Wikipédia szerkesztőit védő jogi lépéseket tesz, miután aggodalmát fejezte ki az új Online Safety Act, azaz a Online Biztonsági Törvény, előírásaival kapcsolatban. A Wikimedia Alapítvány, amely a híres online enciklopédia mögött áll, bírósági felülvizsgálatot kér a törvény azon szabályai ellen, amelyek a legszigorúbb kötelezettségeket róhatják rá a weboldalra. A törvényjavaslat célja, hogy védje a felhasználókat a káros tartalmaktól, azonban a Wikipédia vezető jogásza, Phil Bradley-Schmieg hangsúlyozta, hogy sajnálatos, hogy most a Wikipédia önkéntes szerkesztőinek magánéletét és biztonságát kell védeniük egy hibás jogszabály ellen.

A brit kormány a BBC-nek nyilatkozva megerősítette, hogy elkötelezetten kívánja végrehajtani a törvényt, de a folyamatban lévő jogi eljárásokról nem tudott nyilatkozni. Elemzők szerint ez az első bírósági felülvizsgálat, amelyet az új online biztonsági törvény ellen indítanak, bár ennek a törvénynek csak egy szűk része ellen irányul. Ben Packer, a Linklaters jogi iroda partnere, a BBC-nek elmondta, hogy az Online Safety Act terjedelme hatalmas és rendkívül összetett, így várhatóan nem ez lesz az utolsó jogi kihívás. Hozzátette, hogy a törvény elkerülhetetlenül hatással lesz az Egyesült Királyság állampolgárainak szólás- és más emberi jogaira, ezért ahogy a törvény egyre több része lép életbe, további kihívásokra lehet számítani.

A törvény előírja, hogy a szabályozó hatóságnak, az Ofcom-nak, különböző tényezők alapján kell kategorizálnia a platformokat, beleértve a felhasználók számát és a funkcióikat. Az úgynevezett „1. kategóriás” szolgáltatások, amelyek a legmagasabb szintű besorolásban részesülnek, további kötelezettségeket kapnak a felhasználók biztonságának megőrzésére. Egyszerűsítve, a weboldalak legvalószínűbben akkor kapják ezt a besorolást, ha lehetőséget adnak arra, hogy milliónyi brit felhasználó interakcióba lépjen egymással és tartalmakat osszon meg, illetve rendelkeznek olyan rendszerekkel, amelyek ajánlanak tartalmakat. A Wikipédia azonban attól tart, hogy ezeket a szabályokat olyan homályosan fogalmazták meg, hogy „jelentős kockázat” áll fenn arra, hogy a platformot is 1. kategóriásnak minősítik.

Amennyiben ez megtörténne, az komoly következményekkel járna a Wikipédia önkéntesei számára, akik cikkeket írnak és szerkesztenek. Az Alapítvány arra figyelmeztet, hogy ez a kötelezettség arra kényszerítheti őket, hogy azonosítást kérjenek a hozzájárulóktól, ami adatvédelmi incidenst, zaklatást, vagy akár hatósági üldözést is eredményezhet. Rebecca MacKinnon, a Wikimedia Alapítvány globális képviseletért felelős alelnöke elmondta, hogy ha az emberek nem érzik magukat biztonságban a Wikipédia hozzájárulás során, akkor hajlamosak elkerülni a kényes, hatalmas érdeklődésre számot tartó témákat, ami csökkenti az enciklopédia minőségét és hasznosságát.

A Wikimedia Alapítvány hangsúlyozza, hogy nem a törvény általános ellenállását célozza, hanem a „Kategorizálási Szabályzat” bizonyos elemeit, amelyek meghatározzák, hogy az Ofcom hogyan dönt arról, hogy mely weboldalaknak kell a legszigorúbb kötelezettségeket követniük. Az Alapítvány érvelése szerint a jelenlegi definíciók nemcsak a Wikipédia, hanem más platformok esetében is problémát jelenthetnek, amelyeknek valóban alá kellene vetniük magukat a szigorúbb szabályoknak.

A Wikimedia Alapítvány szerint önkénteseik már most is hatékonyan tartják távol a káros tartalmakat a platformról. A 2024-es southporti gyilkosságok után a Wikipédia önkéntesei éjt nappallá téve dolgoztak, hogy megbízható és semleges információkat nyújtsanak. Ben Packer megjegyezte, hogy a Wikimedia-nak nehéz dolga lesz meggyőzni a bíróságot arról, hogy a Szociális Államtitkár jogellenesen járt el a szabályozások megalkotásakor, mivel általában nehéz nyerni a jogi felülvizsgálatok során. Az Ofcom eddig még nem kategorizálta a szolgáltatásokat, de már kért információkat számos weboldaltól, köztük a Wikipédiától is, és várja a válaszokat. A hivatal közleményében megerősítette, hogy tudomásul veszi a Wikimedia Alapítvány döntését a kategorizálási szabályzatokkal kapcsolatban.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c62j2gr8866o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük