Hírek

Algoritmusok és életkor-ellenőrzések átalakítása szükséges, különben büntetések várhatók a tech cégekre

A brit médiahatóság, az Ofcom megerősítette, hogy a weboldalaknak módosítaniuk kell azokat az algoritmusokat, amelyek a fiatalok számára ajánlanak tartalmakat, és szigorúbb életkor-ellenőrzéseket kell bevezetniük, különben jelentős bírságokkal kell számolniuk. Az Ofcom által közzétett „Gyermekek Kódexe” című dokumentum végleges verziója új, átalakító jellegű védelmeket ígér a gyermekek számára. Azok a platformok, amelyek pornográf tartalmat kínálnak, vagy olyan anyagokat, amelyek önkárosításra, öngyilkosságra vagy evészavarokra ösztönöznek, sokkal hatékonyabb intézkedéseket kénytelenek bevezetni annak érdekében, hogy megakadályozzák a gyermekek hozzáférését ezekhez a tartalmakhoz.

Dame Melanie Dawes, az Ofcom vezetője elmondta, hogy ez a lépés „játékmegváltoztató” jelentőséggel bír, ugyanakkor a kritikusok azt állítják, hogy a megszorítások nem elegendőek, és „keserű pirula lenyomni”. Ian Russell, a Molly Rose Alapítvány elnöke, amelyet lánya emlékére alapított, aki 14 évesen öngyilkosságot követett el, kifejezte csalódottságát a kódexek ambíciójának hiánya miatt. Dawes azonban a BBC Radio 4 Today című műsorában hangsúlyozta, hogy az életkor-ellenőrzések bevezetése egy első lépés, hiszen „ha nem tudjuk, hol vannak a gyermekek, nem tudunk nekik eltérő élményt nyújtani a felnőttektől”. Hozzátette, hogy a digitális világban és a valós életben semmi sem lehet teljesen biztos, de ez a lépés jelentős változást képvisel.

Dawes elismerte, hogy némely cégek „egyszerűen nem értik a helyzetet, vagy nem akarják megérteni”, de hangsúlyozta, hogy a kódexek jogi kötelezettségeket rónak a cégekre. „Ha a brit közönségnek akarnak szolgáltatni, és különösen, ha a 18 éven aluliak számára kívánják kínálni szolgáltatásaikat, akkor meg kell változtatniuk a működési módjukat.” Victoria Baines, a Facebook korábbi biztonsági tisztje a BBC-nek nyilatkozva elmondta, hogy ez „a helyes irányba tett lépés”. A Today Programban azt hangsúlyozta, hogy a nagy technológiai cégek már komolyan foglalkoznak a kérdéssel, így pénzt és embereket is áldoznak a biztonság fokozására.

Peter Kyle technológiai miniszter kiemelte, hogy a szabályok kulcsa az algoritmusok kezelése, amelyek meghatározzák, hogy a gyermekek mit látnak az interneten. „A gyerekek többsége nem keres ilyen tartalmakat, azok egyszerűen csak megjelennek a hírfolyamaikban” – mondta a BBC Radio 5 Live műsorában. Kyle a The Telegraphnak adott interjújában említette, hogy különösen a 16 éven aluliak számára tervez egy közösségi média tilalmat, de hangsúlyozta, hogy nem kíván olyan intézkedéseket bevezetni, amelyek mélyreható hatással lennének minden egyes gyermek életére anélkül, hogy biztosítaná, hogy a bizonyítékok ezt alátámasztják.

A platformokra vonatkozó új szabályok az Online Safety Act keretein belül parlamenti jóváhagyásra várnak. Az Ofcom szerint a szabályozások több mint 40 gyakorlati intézkedést tartalmaznak, amelyeket a technológiai vállalatoknak be kell tartaniuk. Ha a cégek nem tartják be a rendeleteket, az Ofcom bejelentette, hogy „jogosultsága van bírságok kiszabására, és – nagyon súlyos esetekben – bírósági végzésért folyamodhat, hogy megakadályozza, hogy a weboldal vagy alkalmazás elérhető legyen az Egyesült Királyságban”.

A gyermekek biztonságáért küzdő NSPCC jótékonysági szervezet üdvözölte a Kódexeket, és történelmi pillanatnak nevezte azokat a gyermekek online védelme szempontjából. Ugyanakkor arra kérte az Ofcomot, hogy menjen tovább, különösen a privát üzenetküldő alkalmazások esetében, amelyek gyakran titkosítottak, így a platformok nem tudják ellenőrizni, hogy mi történik a felhasználók között. A közelmúltban több fiatal lány is áldozatul esett, amikor David Brennan, 41 éves férfi több fiatal lányt célozva zsarolta őket, hogy küldjenek el neki erotikus képeket. A 13 és 15 év közötti lányok körében minden ötödik számolt be problémákról, míg a fiúknál ez az arány egy a tízhez. A társadalom számára fontos, hogy a családok hozzáférjenek a felhasználói adatokhoz, különösen, ha egy szerettük halála után próbálnak információkat szerezni. A 2024 nyári zavargások pedig rávilágítottak arra, hogy a szabályozó hatóságnak nincsenek megfelelő eszközei a vírusos félretájékoztatás megfékezésére.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c5yljn2vkn1o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük