Gazdaság,  Hírek

Holdpor érkezett Kínából az Egyesült Királyságba, aranynál is ritkább kincs

A legújabb hírek szerint a Holdról származó első kőzetminták, amelyeket közel öt évtizede hoztak vissza a Földre, megérkeztek az Egyesült Királyságba, ráadásul Kínától kölcsönbe. Ezek a parányi porszemcsék most egy rendkívül biztonságos létesítményben, Milton Keynes-ben található széfben pihennek, ahol a tudósok először nézhettek rájuk. Professor Mahesh Anand az Egyesült Királyság egyetlen tudósa, aki ilyen rendkívül ritka anyagot kapott kölcsön, és ezt az anyagot „több mint aranyport” minősítette. A professzor elmondta, hogy senki a világon nem kapott hozzáférést a kínai mintákhoz, így számára ez hatalmas megtiszteltetés és óriási privilégium.

A professzor csapata a Hold porának zúzásával és lézerrel való kezeléssel kívánja megválaszolni azokat az alapvető kérdéseket, amelyek a Hold keletkezésére és a Föld korai éveire vonatkoznak. A por szemcséiben olyan bizonyítékok rejlenek, amelyek megerősíthetik a tudósok elméletét, miszerint a Hold egy Mars méretű bolygóval való ütközés következményeként keletkezett, amely körülbelül 4,5 milliárd évvel ezelőtt zajlott le. Kína 2020-ban a Chang’e 5 űrmisszió keretében gyűjtötte össze a kőzeteket egy vulkáni területről, amelyet Mons Rümker néven ismernek. A robotkarok segítségével 2 kilogramm anyagot gyűjtöttek be, amelyet egy kapszulában hoztak vissza a Földre, Inner Mongóliába érkezve. Ez volt az első sikeres Holdmintagyűjtés a Szovjetunió 1976-os küldetése óta, és ezzel Kína a világűr új versenyében vezető szerepet szerzett.

Most, a világűrkutatók közötti hosszú távú globális együttműködés hagyományainak megfelelően, Kína először biztosított hozzáférést hét nemzetközi kutató számára a mintákhoz, lehetővé téve számukra új felfedezések tételét. A kis ampullákat múlt héten egy fényűző ceremónián adták át Prof. Anandonak Pekingben, ahol találkozott orosz, japán, pakisztáni és európai kollégákkal. A professzor megjegyezte, hogy „szinte olyan volt, mint egy párhuzamos univerzumban lenni – és Kína messze előttünk jár a világűrprogramokba való befektetések terén”.

A professzor a lehető legbiztonságosabb helyen, a kézipoggyászában hozta vissza az értékes terhet az Egyesült Királyságba. A Milton Keynes-i Open University laboratóriumában a látogatók tapadós szőnyegeken lépkednek, hogy megtisztítsák a cipőjüket, és műanyag kesztyűt, köpenyt, hajhálót és kapucnit kell viselniük. A magas biztonságú szobában a környezetnek makulátlannak kell lennie, hogy megakadályozzák a szennyeződést, hiszen ha földi anyag keveredik ezekkel az egyedi, földön kívüli részecskékkel, az örökre tönkreteheti a Prof. Anand csapata által végzett elemzéseket.

A professzor egy széfet nyitott ki, amelyben három, nyaklánc tárolására alkalmas doboz méretű tartályt talált. Mindegyikben egy átlátszó ampulla található, amelyben sötétszürke por található. A Hold porának látványa igazán lenyűgöző, még ha első pillantásra nem is tűnik különösebben figyelemreméltónak. Prof. Anand megjegyzi, hogy a kis mennyiség, összesen 60 milligramm, elegendő ahhoz, hogy éveken át foglalkozzanak vele, hiszen a csapat a mikroszkopikus anyagokkal való munkára specializálódott.

A laboratóriumban Kay Knight technikus lesz az első, aki ténylegesen dolgozik a szemcséken, miután megnyitják az ampullákat. 36 éve vág és zúz kőzetdarabokat, de ez lesz az első alkalom, hogy valami olyannal dolgozik, ami közvetlenül a Hold felszínéről származik. Izgalmát és idegességét is kifejezi, hiszen a minták mennyisége korlátozott, és nem lehet őket könnyen pótolni. A minták előkészítése után azok két további laboratóriumba kerülnek, ahol különböző kísérletek során különböző gázokat és elemeket fognak kinyerni belőlük.

A kutatók egy év áll rendelkezésükre, hogy befejezzék a kutatásaikat, és a végén a válaszok keresése valószínűleg a minták megsemmisüléséhez vezet. Kína azonban a Chang’e 5 küldetés óta tovább lépett, hiszen a 2024-es Chang’e 6 indítás során a Hold túlsó oldaláról hoztak vissza mintákat. Ez a terület rendkívül titokzatos, és olyan bizonyítékokat rejthet, amelyek hosszú ideje elcsendesült vulkáni lávafolyásokra utalnak. Prof. Anand reméli, hogy ez a kezdet egy hosszú távú együttműködésnek Kína és a nemzetközi tudósok között, hiszen sokan közülük az Apollo-missziók által visszahozott mintákon dolgozták ki karrierjüket, és úgy véli, hogy ez egy fantasztikus hagyomány, amelyet követni kellene.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c4g3krykxypo

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük