Hírek

A Pegasus kémszoftver gyártója 167 millió dollárra büntetve a WhatsApp feltörése miatt

Az izraeli NSO Group, a Pegasus kémprogram mögött álló cég, 167 millió dolláros (125 millió font) kártérítést köteles fizetni a WhatsAppnak, amiért 2019-ben 1,400 embert hackeltek meg. A Pegasus egy olyan rosszindulatú szoftver, amely távolról telepíthető mobiltelefonokra, lehetővé téve, hogy a felhasználók mikrofonját és kameráját is hozzáférjék. A cég, amely ezt a technológiát értékesíti, számos kritikát kapott, mivel úgy vélik, hogy lehetővé tette autoritárius rendszerek számára, hogy újságírókat, aktivistákat és politikai személyiségeket figyeljenek meg. A WhatsApp tulajdonosa, a Meta, a döntést a „jogellenes kémprogramok fejlesztése és használata elleni első győzelemként” értékelte.

A bíróság döntése történelmi jelentőségű, mivel először tartottak felelősségre egy kémprogram fejlesztőt, amiért kihasználta az okostelefonok platformjainak gyengeségeit. Az NSO Group azt állítja, hogy a technológia használata kizárólag súlyos bűnözők és terroristák ellen irányul, azonban számos vád érte őket, miszerint egyes országok a nemzeti biztonsági fenyegetésnek tartott személyek ellen is alkalmazták a Pegasust. A kémprogram körüli botrány 2021-ben robbant ki, amikor egy sajtóorgánumokhoz kiszivárgott lista 50,000 telefonos számot tartalmazott, amelyek feltételezett áldozatokhoz tartoztak. A globális média azonosította a politikai vezetők, üzleti vezetők, aktivisták, valamint több arab királyi család tagjának telefonjait, és több mint 180 újságíró számát is.

A kanadai The Citizen Lab nyomozócsoport szerint a Pegasus kémprogram megfertőzte a Downing Street és a külügyminisztérium hivatalnokainak eszközeit is. Más prominens személyek, akikről úgy vélik, hogy őket is megfigyelték, között található Emmanuel Macron francia elnök, valamint Jamal Khashoggi, a szaúdi kormány kritikusa, aki 2018 októberében a törökországi szaúdi konzulátuson meggyilkolták. Az NSO Group-nak ezen kívül 444,000 dolláros kártérítést is meg kell fizetnie a Metának. Ezek a kártérítések egy hatéves jogi csata után születtek meg az amerikai közösségi média óriás és az izraeli megfigyelő cég között.

A Meta közleményében hangsúlyozta, hogy a zsűri döntése a NSO kártérítésére kritikus elrettentő példa a rosszindulatú iparág ellen, amely illegális cselekedeteket folytat amerikai cégek ellen. Az NSO Group a saját álláspontját is kifejtette, kijelentve, hogy hisznek abban, hogy technológiájuk kulcsszerepet játszik a súlyos bűncselekmények és a terrorizmus megelőzésében, és hogy ezt felelősségteljesen alkalmazzák az arra felhatalmazott kormányzati ügynökségek.

A WhatsApp sikere ebben az ügyben megnyitja az utat más technológiai óriások számára is, akik jogi lépéseket tehetnek az NSO Group ellen, mivel a Pegasus kémprogram célpontjaivá váltak. A bírósági döntés tehát nemcsak a WhatsApp számára jelentett győzelmet, hanem a digitális jogok védelmében is egy fontos lépés a jövőbeni jogi küzdelmekben. Az NSO Group felelősségre vonása újabb jelzés lehet arra, hogy a kiberbiztonság és a magánélet védelme iránti igény folyamatosan növekszik a technológiai világban. A jövőben várhatóan egyre több hasonló ügy kerülhet napvilágra, ahogy a társadalom egyre inkább tudatában van a digitális megfigyelés veszélyeinek.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c77n76kzmz4o

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük