kamarazenekar
A Hírek kategória cikkei,  A Mindennapok kategória cikkei

Kossuth-díjas zeneszerzőnk munkásságának ünnepe Bicskén

Szeptember 6. és 8. között rendezik meg először a Lajtha Fesztivált a bicskei Lajtha Ház Kulturális Központban. Az esemény célja, hogy emléket állítson a Kossuth-díjas magyar zeneszerző, Lajtha László munkásságának, és gazdag programkínálattal várja az érdeklődőket, beleértve koncerteket, előadásokat és filmvetítéseket.

A szervezők közleménye szerint Lajtha László nemzetközi hírű zeneszerző volt, aki itthon mégis szinte feledésbe merült, holott életműve jelentős művészeti teljesítmények sorát tartalmazza. Az első alkalommal megrendezésre kerülő fesztivál Bartók és Kodály mellett Lajtha László emlékének kíván adózni – olvasható a közleményben.

Balog József zongoraművész így nyilatkozott: „Bartók egyik levelében írta, hogy Kodályon kívül Lajtha a másik nagy zeneszerzőnk. Ez az ígéret volt a jövő számára, hogy a munkássága majd egyszer beérik. Úgy tűnik, ezzel a fesztivállal végre megkaphatja méltó helyét.” Balog József hozzátette, hogy Lajtha zongorarepertoárja ma is modernnek és újnak hat, és nélkülözhetetlen a kortárs magyar zene szempontjából.

A Lajtha Fesztivál programja bemutatja Lajtha László zeneszerzői sokoldalúságát és repertoárja érvényességét. Szeptember 6-án Fülep Márk, a Lajtha-díjas művész, kamarazenét ad elő fuvolára, hárfára és vonósokra írt műveiből, majd Balog József koncertet ad, aki Lajtha-művek egyik legelhivatottabb előadója.

Szeptember 7-én a hazai kamarazenélés egyik kiemelkedő együttesének, a Korossy Quartetnek a koncertjét hallhatják az érdeklődők. Ugyanezen a napon a fesztivál vendége, a Berlinből érkező Notos Quartett bemutatja Lajtha zongoranégyesét, amelyet 2022-ben elsőként játszottak lemezre a Sonynál.

A fesztivál során Balog József pódiumbeszélgetést tart a Lajtha-zongoraművek zenetörténeti és művészi jelentőségéről. Solymosi-Tari Emőke, Lajtha László életművének szakértője, előadást tart a zeneszerző kvartettjeiről. Varga Sándor néprajzkutató Lajtha néptánccal kapcsolatos eredményeit ismerteti, és a zeneszerző etnográfiai munkáját olyan kiemelkedő előadók elevenítik meg, mint Navratil Andrea, Lakatos Róbert, Kiss Gy. László, a Tükrös Zenekar és a pozsonyi Ifjú Szivek Táncszínház.

A fesztivál keretében filmvetítések és színes gyerekprogramok is várják a látogatókat. Az események nappali programjai ingyenesek, míg az esti koncertekhez jegyvásárlás szükséges – tájékoztat a közlemény.

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük