
Robotporszívók, amelyek öntözik a növényeket vagy játszanak a cicákkal
A tudományos közösség számára egy újabb izgalmas kezdeményezés valósult meg, amely a háztartási robotok potenciálját célozza meg. A Bathi Egyetem kutatói úgy vélik, hogy a robotporszívók, amelyek napjainkban egyre népszerűbbek, nem csupán a padló tisztán tartására alkalmasak, hanem sokkal több feladatot is el tudnának végezni, ha megfelelően átkonfigurálnák őket. Jelenleg ezek az eszközök átlagosan kevesebb mint két órát működnek naponta, ami azt jelenti, hogy a nap hátralévő részében inaktívak maradnak. Ez a kutatás rávilágít arra, hogy a robotok kapacitása messze meghaladja a jelenlegi felhasználási módjaikat.
A Bathi Egyetem és a kanadai Calgary Egyetem tudósai egy Roomba robotporszívót átkonfiguráltak, hogy különféle feladatokat végezzen el, és ezzel bizonyították, hogy a háztartási robotok sokkal hasznosabbak lehetnének, mint ahogy azt eddig gondolták. A kutatás során 100 lehetséges funkciót azonosítottak, amelyeket a robotok viszonylag egyszerű módosításokkal el tudnának végezni. Például a Roomba képes lenne nemcsak a porszívózásra, hanem a telefonok töltésére, otthoni edzések segítésére, sőt, akár a macskákkal való játékra és a növények öntözésére is.
Yoshiaki Shiokawa, a kutatás vezető szerzője, hangsúlyozta, hogy a robotok jelenlegi megítélése gyakran korlátozott, egyfeladatos eszközökként jelenik meg a köztudatban. „Erős érvet látok amellett, hogy a robotok alulhasználtak a gyakorlati feladatok elvégzése szempontjából” – mondta Shiokawa. Az ilyen típusú háztartási robotok piaca 2023-ban 10,3 milliárd dollárra volt becsülve, és várhatóan 2028-ra 24,5 milliárd dollárra nő, ami azt jelzi, hogy ezek az eszközök egyre elterjedtebbé válnak az otthonokban.
Bár sokan, akik látták már robotporszívót működés közben, talán kételkednek abban, hogy a javasolt új funkciók megvalósíthatók, hiszen a jelenlegi modellek gyakran küzdenek a szőnyegek és a cipőfűzők kihívásaival, a Bathi Egyetem és a Calgary Egyetem tudósai azonban azt állítják, hogy a porszívók és hasonló eszközök, mint például a fűnyírók, viszonylag egyszerűen átkonfigurálhatók. Shiokawa elmondta, hogy a projekt bizonyította, hogy „minimalista módosítások után a Roomba több szerepet is betölthet az otthonban”.
A kutatás során a tudósok olyan új feladatokat is javasoltak, mint például egy robot, amely a bevásárlást a kocsiból a konyhába szállítja. Shiokawa megjegyezte, hogy a mai robotok „többnyire inaktívan” töltik napjaik nagy részét, ami egyértelmű lehetőségeket teremt a rugalmas, integrált rendszerek iránti növekvő igény kielégítésére. Dr. Adwait Sharma, a kutatás társszerzője, egyetértett ezzel, és hangsúlyozta, hogy a robotok „inaktív ideje” lehetőséget biztosít arra, hogy a mindennapi életünkbe zökkenőmentesen illeszkedő adaptálható robotokat fejlesszenek.
Shiokawa arra figyelmeztetett, hogy a robotporszívók tulajdonosainak el kellene várniuk, hogy az eszközeik több szerepet is betölthessenek, nem csupán a porszívózásra korlátozódva. „Bővítenünk kellene a robotok hasznosságát az alapvető feladataikon túl, programozva őket arra, hogy fizikailag navigáljanak az otthonban, és egy sor további funkciót végezzenek el” – mondta. A kutatás eredményei nyitva hagyják a lehetőséget arra, hogy a jövőben a robotok szerepe még szélesebb körben és változatosabb formában valósuljon meg a háztartásokban, ezzel új távlatokat nyitva meg a technológia és a mindennapi élet találkozásában.
