A Mindennapok kategória cikkei,  Az Egészség kategória cikkei

A majoránna illóolaj javítja az emésztést és a szív egészségét

Ha nem ismeri a majoránnát, valószínűleg ismeri a közeli unokatestvérét – az  oregánót. Ez egy gyógynövény, amelynek kulináris és gyógyászati ​​felhasználása nagyon különleges, és gyakran megtalálható majoránna illóolaj formájában.

A görög mitológia szerint Aphrodité, a szerelem istennője nagy rajongója volt ennek a gyógynövénynek, ami miatt szerelmes bájitalt készítettek belőle. A világ konyháiban évszázadok óta széles körben használják és használják.

Akár friss vagy szárított változatról beszélünk, hozzáadható hús- és zöldségételekhez, salátaöntetekhez és pörköltekhez.

A majoránna szájon át is bevehető koncentráltabb gyógyászati ​​formában, vagy helyileg és aromaterápiában, illóolajként. A majoránna illóolaj belélegzése bizonyítottan megnyugtatja az idegrendszert, és pozitív hatással van a szív- és érrendszerre, javítva a véráramlást és csökkentve a vérnyomást.

Köhögés, orrfolyás, epehólyag -problémák, emésztési problémák, depresszió, szédülés, migrén, idegi fejfájás, idegfájdalom és bénulás kezelésére is használták.

Mi az a majoránna illóolaj?

A majoranna a mediterrán régióból származó évelő gyógynövény, és az egészségvédő bioaktív vegyületek erősen koncentrált forrása.

Az ókori görögök a majoránnát „a hegy örömének” nevezték, és általában koszorúk készítésére használták mind az esküvőkre, mind a temetésekre.

Az ókori Egyiptomban gyógyításra és fertőtlenítésre használták. Élelmiszerek tartósítására is használták.

Az édes majoranna a középkorban is népszerű kulináris gyógynövény volt Európában, amikor süteményekben, pudingokban és zabkásában használták.

Spanyolországban és Olaszországban kulináris felhasználása az 1300 -as évekre nyúlik vissza. A reneszánsz idején (1300–1600) jellemzően tojás, rizs, hús és hal ízesítésére használták. A 16. században általában frissen használták salátákhoz.

Évszázadok óta a majoránnát és az oregánót is használják teák készítéséhez. Az oregánó gyakori majoránna -helyettesítő, és hasonlóságuk miatt fordítva, de a majoránna finomabb állagú és enyhébb ízű.

Amit mi oregánónak nevezünk, azt is „vad majoránnának” nevezik, és amit mi majoránnának hívunk, azt általában „édes majoránnának” nevezik.

Ami a majoránna illóolajat illeti, pontosan így hangzik: a gyógynövényből származó olaj.

Előnyök

Segít az emésztésben

A majoránna fűszer étrendbe való felvétele segíthet az emésztés javításában. Az illata önmagában stimulálhatja a nyálmirigyeket, ami elősegíti a szájban lejátszódó élelmiszerek elsődleges emésztését.

A kutatások azt mutatják, hogy vegyületei gasztroprotektív és gyulladáscsökkentő hatással rendelkeznek.

A gyógynövény kivonatai továbbra is elősegítik az ételek megemésztését a bél perisztaltikus mozgásának stimulálásával és az eltávolítás ösztönzésével.

Ha emésztési problémái vannak, mint például hányinger, puffadás, gyomorgörcs, hasmenés vagy székrekedés, akkor az olaj belégzése, illetve az alhas masszírozása segíthet a tünetek enyhítésében. 

Megpróbálhatja hozzáadni a friss vagy szárított gyógynövényt a következő étkezéshez az emésztés kényelme érdekében, vagy használhat majoránna illóolajat diffúzorban.

Szív- és érrendszeri egészség

A majoránna hasznos természetes gyógymód lehet a magas kockázatú vagy magas vérnyomás -tünetekkel és szívproblémákkal küzdő emberek számára. Természetesen magas az antioxidáns tartalma, így kiváló a szív- és érrendszerre, valamint az egész testre.

Ez is hatékony értágító, ami azt jelenti, hogy segíthet az erek kiszélesítésében és ellazításában. Ez megkönnyíti a vér áramlását és csökkenti a vérnyomást.

A majoránna illóolaj belélegzése igazoltan csökkenti a szimpatikus idegrendszer aktivitását és serkenti a paraszimpatikus idegrendszert, ami értágulást eredményez a szívterhelés és a vérnyomás csökkentése érdekében.

Egy folyóiratban közzétett állatkísérlet megállapította, hogy az édes majoranna kivonat antioxidánsként működik, és gátolja a salétromoxid és a lipidperoxidáció termelését szívizom infarktusos (szívroham) patkányokban.

Fájdalomcsillapítás

Ez a gyógynövényes illóolaj segíthet csökkenteni az olyan fájdalmat, amely gyakran sportolás utáni izomlázzal jár. A masszázsterapeuták éppen ezért a kivonatot gyakran a masszázsolajba vagy a testápolóba is beveszik.

A majoránna illóolaj nagyon hatékonyan oldja a feszültséget, gyulladáscsökkentő és nyugtató tulajdonságai testben és lélekben egyaránt érezhetők. Pihenés céljából kipróbálhatja otthonában, és használhatja házi masszázsolaj vagy -krém receptjében.

Elképesztő, de igaz: Csak a majoránna belégzése megnyugtathatja az idegrendszert és csökkentheti a vérnyomást.

Egyszerűen illatosítva a növényt, csökkentheti harci vagy menekülési reakcióját (szimpatikus idegrendszer), és növelheti „pihenő és emésztő rendszerét” (paraszimpatikus idegrendszer), ami csökkenti az egész kardiovaszkuláris rendszer terhelését, nem beszélve a egész test.

Kockázatok és mellékhatások

Az aromás levelek biztonságosak a szokásos táplálékmennyiségekben, és valószínűleg biztonságosak a felnőttek többsége számára, ha szájon át, gyógyszeres mennyiségben rövid ideig használják őket.

Hosszú távú, gyógyászati ​​felhasználás esetén a majoránna valószínűleg nem biztonságos, és káros mellékhatásokat okozhat.

Nem ajánlott friss majoránna bőrre vagy szemre kenni, mert irritációt okozhat.

Ha terhes vagy szoptat, a legjobb, ha ragaszkodik a majoránna ételmennyiségéhez. A gyermekeknek is csak étkezési mennyiségben szabad fogyasztaniuk.

Ha allergiás az oregánóra, a bazsalikomra, a levendulára, a mentára vagy a Lamiacea növénycsalád bármely más tagjára, akkor allergiás lehet a majoránnára is.

Ha bármilyen egészségügyi problémája van, beleértve, de nem kizárólagosan, az alábbiakat, akkor forduljon orvosához, mielőtt ennek a növénynek a gyógyászati ​​mennyiségét használja:

  • Vérzési rendellenességek
  • Cukorbetegség
  • Emésztőrendszeri vagy húgyúti elzáródások
  • Tüdőbetegségek, például asztma
  • Fekélyek
  • Lassú szívverés (bradycardia)
  • Rohamok

Szintén abba kell hagynia a gyógyszer alkalmazását legalább két héttel bármilyen műtét előtt. Ez a cikk csak tájékoztató jellegű, és nem helyettesíti orvos szakvéleményét.

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük