
Steve Rosenberg tudósítása a Vörös térről a Győzelem napján
Oroszország idén is megrendezte éves Győzelem Napját, amely a Szovjetunió náci Németország feletti győzelmét ünnepli. Az esemény különleges jelentőséggel bír, hiszen idén a 80. évfordulóját ünnepelhették a győzelemnek. Az ünnepségen részt vett Vlagyimir Putyin orosz elnök mellett Hszi Csin-ping, Kína elnöke is, ami a két ország közötti szoros kapcsolatot is jelzi. A rendezvényre 27 világvezető érkezett, amely hangsúlyozza, hogy az esemény nem csupán helyi, hanem globális figyelmet is kapott.
A rendezvény előtt a biztonsági intézkedéseket jelentősen megfokozták, különösen azután, hogy a napokban ukrán támadások célozták meg Moszkvát. Oroszország bejelentett egy háromnapos tűzszünetet, amely a felvonulás időpontjára esett, azonban Ukrajna ezt a lépést csak egy álságos trükknek tartotta. Az ukrán kormány állítása szerint Oroszország azóta is több ezer támadást indított, míg Moszkva ezt tagadta, és Ukrajnát vádolta meg a tűzszünet megsértésével. A BBC tudósítója, Steve Rosenberg a Vörös Térről számolt be az eseményekről, amely a történelem e fontos pillanatait örökítette meg.
A Győzelem Napja Oroszország számára nem csupán a háborúra emlékeztet, hanem a nemzeti identitás megjelenítésére is alkalmat ad. A felvonulás során katonai díszszemléket tartottak, ahol a legújabb fegyverek és technológiák bemutatása mellett a hősies múlt felidézése is fontos szerepet kapott. A rendezvény során a közelgő háborús fenyegetettség és a geopolitikai feszültségek is hangsúlyosabbá váltak, ahogy a résztvevők a szovjet hősiességre emlékeztek.
Egy másik fontos esemény a Vatikánban zajlott, ahol a katolikus egyház új pápáját választották meg. Robert Prevost, az első amerikai pápa, aki a Leo XIV néven fog szolgálni, a vatikáni konklávé után lépett a nyilvánosság elé. A választás után a pápai erkélyről beszédet mondott, amelyben megemlékezett elődjéről és a keresztény egyház egységének fontosságát hangsúlyozta. A választások során azonban nem mindenki volt biztos a sikerben, mivel a fekete füst, ami a nem választott pápát jelzi, megjelent a Sixtus-kápolna kéményéből.
A hírek szerint a vatikáni választások körüli izgalmakat már a múltban is többször tapasztalták, hiszen a füstjeleket sokan figyelemmel kísérik, és a történelem során több érdekes incidens is történt. A 1958-as konklávé füstjei például hatalmas zűrzavart okoztak, hiszen a színváltozások mindig izgalommal töltötték el a hívőket és a kíváncsiskodókat egyaránt.
A világ más tájain is jelentős események zajlottak, így például Spanyolország fővárosában, Madridban, ahol egy hatalmas áramszünet bénította meg a várost. A lakosok örömmel üdvözölték, amikor a világítás visszatért, de a helyzet komoly problémákat okozott, hiszen a közlekedés és a mindennapi élet jelentősen megnehezedett. A hatások Portugáliában is érezhetőek voltak, ahol a metróállomások sötétségbe borultak, hozzájárulva a káoszhoz.
A vatikáni események és a győzelem napja körüli ünnepségek mellett a világ különböző részein sokan gyűltek össze, hogy megemlékezzenek a korábbi pápáról, aki a közelmúltban hunyt el. Róma utcái tele voltak gyászolókkal, akik a szertartáson részt vettek, miközben a pápa egyszerű koporsóban helyezkedett el a Santa Maria Maggiore templomban. A szertartás részeként a hívek emlékezetében élő hősies és szent pillanatokra reflektáltak, miközben a katolikus közösség egységét hangsúlyozták a nehéz időkben.

